Facebook: Zdroj nahodilého zpravodajství. Hlavně pro ženy

Jsou Facebook a novináři partneři, nebo sokové? Pravděpodobně obojí. Prestižní americká organizace Pew Research se zaměřila na první bod a provedla průzkum mezi uživateli Facebooku věnovaný tomu, zda v sociální síti vyhledávají zpravodajské informace a jaké. Jejich závěry nabízejí vodítka pro žurnalisty, jak „prodat“ svou práci na sociálních sítích.

Foto: ilustrační. Zdroj: Profimedia.cz

Facebook každý den navštíví zhruba 700 milionů uživatelů. V Česku jejich počet dosahuje 4,2 milionu. Pro média se z něj stal nový kanál, kterým se mohou jejich příspěvky dostat ke čtenářům. Musí si však položit otázku, jak postupovat, aby byl tento nový způsob dosažení čtenářů efektivní. Pew Research nabízí alespoň částečnou odpověď a naznačuje, na které skupiny se mohou sdělovací prostředky na sociálních sítích zaměřit.

Podle nedávného výzkumu čte někdy zpravodajské články, na které narazí na Facebooku, polovina jeho uživatelů (47 procent). Téměř každý třetí Američan tedy občas klikne na Facebooku na zpravodajský příspěvek. U Čechů to je přibližně pětina obyvatel.

Většina lidí (78 procent), kteří získávají zpravodajské informace na sociální síti, je tam přímo nevyhledává, ale když na ně narazí, přečte si je. Jeden z respondentů to shrnul těmito slovy: „Facebook je dobrou cestou, jak se dostat ke zpravodajství, aniž byste jej vlastně vyhledávali“. 

4 procenta „čtou noviny“ jen na Facebooku

Pro novináře a média je zajímavá informace, že tato stránka je důležitým zdrojem informací pro lidi, kteří jinak sdělovací prostředky nesledují. Nejvíc to platí pro mladé, kteří celkově mají mnohem menší zájem o zpravodajské relace než jejich starší spoluobčané.

„Pokud by neexistoval Facebook, patrně bych vůbec nevěděl, co se ve světě děje. Nemám čas sledovat zprávy na různých místech,“ shrnuje názory této části uživatelů jeden z dotazovaných. Takových lidí jsou ale jenom čtyři procenta.

Další užitečnou informací zvláště pro méně známá on-line média je skutečnost, že lidé nevybírají na Facebooku články podle toho, jaký zpravodajský portál je publikoval. To je důležité jen pro pětinu čtenářů. Mnohem důležitější pro ně je jejich zájem o dané téma (pro 70 procent uživatelů) nebo zábavnost či překvapivost příběhu (pro 50 procent uživatelů).

Největší zájem mají lidé o zábavné zprávy (73 procent), zprávy o lidech a událostech v blízkém okolí (65 procent), sportovní události (57 procent) a domácí politiku (55 procent). Naopak příliš je nelákají zprávy z byznysu (jen 31 procent je na Facebooku čte) a vědy (37 procent).

Twitter zatím za Facebookem zaostává

Výzkumníci Pew Research se zabývali i dalšími sociálními sítěmi. Zjistili, že nejvíce lidé čtou zpravodajské články na síti Reddit nebo Twitter. Vzhledem k jejich menšímu počtu uživatelů však stále více zpravodajského materiálu přečtou uživatelé Facebooku. Přes Twitter dostihne zpravodajství asi osm procent Američanů, přes Reddit přibližně dvě procenta.

V případě ČR je dosah zpravodajství skrze jiné sociální sítě než Facebook ještě výrazně menší v USA. Reddit je sice pro zpravodajství ideální, v ČR jej však sleduje minimální počet lidí. Ani český Twitter si nezadá s americkým sourozencem. Používá jej pouze 158 tisíc Čechů, tedy asi 1,5 procenta obyvatel. Jeho podíl a tím i důležitost jako zpravodajského kanálu ale v poslední době narůstá.

Zajímavé jsou také demografické rozdíly mezi čtenáři zpravodajství z jednotlivých sítí. Pokud budou chtít novináři cílit na vzdělanější a bohatší obyvatele, není překvapením, že spíše je naleznou na síti LinkedIn. Na Twitteru zase čtou zpravodajství lidé, kteří jsou mladší než uživatelé Facebooku či Google plus nebo LinkedIn. A pokud chce někdo se svým článkem zaujmout ženy, nejvíce čtenářek zpráv najde na Facebooku.

Marie Bydžovská
autorka je novinářka, zabývá se ekonomikou

Čtěte také

Blog

S MediaHQ dokáže každý připravit tiskovku!

MediaHQ – to je unikátní nástroj pro distribuci tiskových zpráv, s vlastní databází přes 3000 kontaktů na novináře, který jsme vám přivezli až z dalekého Irska. Jste PR agentura? Posíláte

Newsletter

Představení funkce PRAVIDLA

Zdravíme vás z Newtonu! V posledním předvolebním týdnu vám posíláme aktuální vhled do dění na sociálních sítích obou kandidátů na prezidenta ČR, včetně srovnání času promluv v jednéz posledních

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!