Diskurz Drtinové a Veselovského

Internetový projekt Daniely Drtinové a Martina Veselovského nazvaný DVtv začal vysílat pod hlavičkou serveru Aktuálně.cz na konci května. Po měsíčním fungování se nabízí malá rekapitulace a hodnocení.

Foto: Daniela Drtinová a Martin Veselovský. Zdroj: ČTK/Šimánek Vít

Vzhledem k tomu, že je Aktuálně.cz jedním z nejnavštěvovanějších zpravodajských webů na českém internetu, měla DVtv cestu na české mediální pole poněkud usnadněnou. Pomohla i účast známých moderátorů Daniely Drtinové a Martina Veselovského, kteří přišli z veřejnoprávní České televize, kde oba uváděli pořad Události, komentáře. S vydavatelstvím Economia, které Aktuálně.cz provozuje, má společnost DVtv uzavřenou smlouvu na tři roky. Ještě před spuštěním vysílání tvůrci avizovali, že jejich projekt nebude cílit pouze na rozhovory s politiky, ale zaměří se například i na osobnosti z byznysu nebo dalších společenských odvětví.

Sólo pro Rittiga

Za měsíční působení se ve studiu objevilo téměř osmdesát hostů. Nejčastěji se v jednom dílu vystřídají čtyři hosté, z nichž dva vedou ve většině případů proti sobě tzv. duel nad určitou problematikou. Pouze v jediném případě se stalo, že na celou denní relaci připadal jen jeden host, a to v exkluzivním rozhovoru Martina Veselovského s podnikatelem a lobbistou Ivo Rittigem. Díky profilaci pořadu není překvapením, že se v roli hostů se značnou převahou nejčastěji vyskytují lidé z politického prostředí. Jejich složení je poměrně pestré – od vládních či opozičních představitelů, až po zástupce stranických expertů na diskutovanou problematiku. Druhým nejčastějším typem hostů jsou představitelé z oblasti médií, nejčastěji pak z vydavatelství Economia. Opakovaně pořad navštěvuje hlavně komentátor Ondřej Kundra z týdeníku Respekt. Třetí místo pak shodně zaujímají hosté z lékařského a právního prostředí. Z toho lékařského jmenujme například ředitele Státního úřadu pro kontrolu léčiv Zdeňka Blahutu nebo lékaře Pavla Kubů. Právní odvětví v pořadu reprezentoval například olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištván nebo jeho pražská kolegyně Lenka Bradáčová. Po nich byli nejčastějšími hosty lidé z byznysu a odborníci na historii nebo politologii.     

Drtinová versus Veselovský

Srovnávat Danielu Drtinovou a Martina Veselovského už z principu moc nelze. Každý je jiný, každý má svůj styl a každému divákovi vyhovuje zase něco jiného. Jak již bylo řečeno, tváře DVtv spojuje minulost ve veřejnoprávním médiu. Martin Veselovský tehdy okomentoval svůj odchod z ČT takto: „K odchodu mě vede potřeba radikální pracovní změny. Uplynulých šest let v redakci Událostí, komentářů bylo pro mě velmi cenných a inspirativních a sama Česká televize je jedním ze dvou médií, kterým vděčím za to, kde profesně jsem“. Daniela Drtinová měla na ČT svůj vlastní pořad, jenž nesl i její jméno. Po změnách ve zpravodajství televize se rozhodla také odejít: „Když mi vedení redakce představilo svůj záměr vysílat Interview Daniely Drtinové ne čtyři, ale pět dní v týdnu, zvážila jsem své časové možnosti a rozhodla se tuto nabídku nepřijmout“.

Drtinovou i Veselovského pojí nejen podobný věk, ale i několikaletá praxe na poli českých médií. Oba ověnčeni několika novinářskými cenami se postupně vyprofilovali jako novinářská esa, kterých se i někteří politici dodnes bojí. Obecně je v dnešní době problém moderátorů zejména v tom, že je na nich až příliš znát, když o některém tématu ví méně než jejich hosté. V případě Drtinové a Veselovského tomu tak není. Jsou ukázkou vždy připraveného moderátora, který jasně ví, jakým směrem se pořad bude (ne)ubírat. Nad míru profesionální byl například v DVtv rozhovor Martina Veselovského s podnikatelem Ivo Rittigem, který je vzhledem ke svým aktivitám kontroverzní postavou českého byznysu a politiky. V nesnadném rozhovoru bylo znát, jak Veselovský zvažuje každé slovo tak, aby bylo správné. V rozhovoru zazní spoustu podstatných věcí, od začátku až dokonce má spád a divák nemá potřebu přeskakovat či relaci vypnout.

A co dál?

Rozhovory jsou natáčené v otevřeném newsroomu vydavatelství Economia, takže se divákovi naskytne pohled do útrob vydavatelského dění. Nicméně právě ona „otevřenost“ působí v celkovém kontextu celkem rušivě a ubírá pořadu na jinak vysoké kvalitě. Je jasné, že se tvůrci inspirovali u podobného formátu v zahraniční, avšak celkovou koncepci lze považovat za chaotickou a nedotaženou. Tam kde je silný obsah, pokulhává forma. Tam kde je silný moderátor, absentuje kvalitní zpracování. Což je škoda a sráží se tím celkový dojem z televizního vysílání. Diskurz, který si tato internetová televize nastavila, je bezesporu zajímavý, ale postrádá svěžest dnešní doby. 

MEDIAINFO

MEDIAINFO
Magazín NEWTON Media, a.s.

Čtěte také

Newsletter

Představení funkce PRAVIDLA

Zdravíme vás z Newtonu! V posledním předvolebním týdnu vám posíláme aktuální vhled do dění na sociálních sítích obou kandidátů na prezidenta ČR, včetně srovnání času promluv v jednéz posledních

Newsletter

Nový produkt PR report

Zdravíme vás z Newtonu! Vytvořte si PR report, který dá vašim datům smysl! Více informací zde Přehrát Jak vypadaly titulní stránky deníků v době prezidentských voleb před 10 lety? Přečtěte si

Newsletter

Nová generace NewtonOne a funkce DASHBOARD

Zdravíme vás z Newtonu! V prosinci naše systémy zaznamenaly nebývalý trend u jednoho produktu. A také top influencera… Novela autorského zákona vstupuje v platnost. Podřízne pod médii větev, anebo

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!