Nominace soutěže Novinářská cena 2013

Nominace soutěže Novinářská cena 2013
17. 4. 2014
Michala Krejčová

Praha, 17. dubna 2014– Nadace Open Society Fund Praha představila nominace na vítěze v soutěži Novinářská cena 2013. V každé soutěžní kategorii nominovala nezávislá porota tři autorky či autory za konkrétní příspěvky přihlášené do soutěže.

Foto: Robert Bash, ředitel Nadace OSF Praha a předseda Rady Novinářské ceny při loňském vyhlašování vítězů. Zdroj: Archiv OSF Praha.

Slavnostní vyhlášení vítězů se uskuteční v úterý 29. května 2014 za účasti zástupců médií, porotců a dalších osobností. O prvním vítězi soutěže již také rozhodla veřejnost v online hlasování. Česko-slovenskou cenu veřejnosti za příspěvek, který měl za poslední rok největší společenský dopad, nebo zásadně přispěl k posílení práv občanů, získal Dušan Károlyi, který v týdeníku TREND popsal podivné finanční praktiky na Obchodní akademii v Košicích.

V soutěži Novinářská cena 2013, kterou pořádá Nadace Open Society Fund Praha ve spolupráci s českým Googlem a společností NEWTON Media a.s., se utkalo na 400 příspěvků z celostátních i regionálních médií. Každou žánrovou kategorii hodnotila samostatná porota složená z osobností akademické, mediální a neziskové sféry. Seznam všech nominací a jejich zdůvodnění najdete níže. Pouze porota kategorie Nejlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks nebo karikatura oznámí své nominace až 22. dubna 2014.

Kvalita přihlášených prací byla i letos velmi vysoká. „Přihlášené komentáře výborně reflektovaly události české politické scény. Většina příspěvků byla absolutně špičková a výběr toho nejlepšího byl mimořádně náročný,“ uvedla například porota kategorie Nejlepší komentář, ve které zasedli korespondent BBC Rob Cameron, slovenský komentátor Marián Leško, vědkyně Helena Illnerová a sociolog Martin Bútora.

Porota kategorie psané žurnalistiky o nejlepší analyticko-investigativní příspěvek zase pochválila přihlášené autory za řemeslné zpracování, především za styl a práci s jazykem. „Naopak negativem je, že mnoho článků je postaveno vyloženě na informacích z policejních zdrojů a ochotě policie informace dát, daleko míň pracují novináři s veřejnými zdroji a mezinárodními databázemi,“ uvedli porotci ve složení Pavla Holcová, zakladatelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku, Marek Vagovič, redaktor časopisu .týždeň a šestinásobný vítěz Novinářské ceny na Slovensku, a Zuzana Wienk, ředitelka slovenské protikorupční organizace Aliancia Fair Play.

V některých kategoriích udělila porota také čestná uznání za příspěvky, které se do nominací nevešly, ale přesto si zasloužily vyzdvihnout za otevření neobvyklého tématu, slibný začátek inovativních projektů či jako výjimečně kvalitní příspěvky v menších médiích. 

Jména vítězů budou vyhlášena na slavnostním večeru 29. dubna 2014 v Galerii Louvre (Národní 22, Praha 1). Vítěz každé kategorie získá cenu spojenou s odměnou 20 000 Kč. Soutěž Novinářská cena pořádá v České republice Nadace Open Society Fund Praha. Hlavním partnerem soutěže je český Google, partnery jsou NEWTON Media a.s. a Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Mediálním partnerem jsou ČeskéNoviny.cz. Podrobnosti najdete na www.novinarskacena.cz a www.novinarskacena.sk.

Více informací:

Marie Peřinová, Nadace Open Society Fund Praha

Tel: 777 787 975 / e-mail: marie.perinova@osf.cz /www.novinarskacena.cz

Přehled nominací v jednotlivých kategoriích naleznete na http://www.novinarskacena.cz/aktuality/zname-nominace-v-souteznich-kategoriich-a-viteze-ceny-verejnosti/

Publikováno: 17. 4. 2014
Michala Krejčová
mediální analytička NEWTON Media, a.s.

NEWTON Media

Na Pankráci 1683/127
budova Gemini A
140 00 Praha 4

+420 225 540 111 - NEWTON Media
+420 225 540 201 - obchodní oddělení
obchodni@newtonmedia.cz
IČ: 28168356
DIČ: CZ28168356

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

Facebook

  • Podle nové studie dokáže Twitter předvídat nebezpečné situace až o hodinu rychleji než policie.

    10. 7. 2017

LinkedIn

  • NEWTON Media, a.s. vlastní unikátní archiv mediálních zdrojů, který sahá v některých...

    Praha 4, 201-500 zaměstnanců
Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.