Volební speciál 1: Babiš a Okamura kralují Facebooku, Twitter je doménou SPOLU.

Volby 2021

Z volebních lídrů má nejvíce sledujících na Facebooku předseda SPD Tomio Okamura. Na Twitteru je nejvíc sledován profil premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše, dominují mu však příspěvky představitelů koalice SPOLU. Na Instagramu je nejúspěšnější Ivan Bartoš, předseda České pirátské strany. Vyplývá to z analýzy společnosti Newton Media, která se zaměřila na lídry jedenácti politických stran s potenciálem dostat se do Sněmovny.

Facebooku dominuje Tomio Okamura, kterého aktuálně sleduje 302 tisíc uživatelů. Andrej Babiš má o zhruba 18 tisíc sledujících méně, je však na Facebooku ze všech volebních lídrů nejpilnější. Během dvou prázdninových měsíců (1.7. – 31.8. 2021) zveřejnil 545 příspěvků, což je třikrát více než vytvořil za stejné období lídr ODS Petr Fiala a dokonce desetkrát více než předseda ČSSD Jan Hamáček. V průměru to znamená, že premiér (či jeho marketingový tým) zveřejní téměř devět příspěvků denně.

Posty Andreje Babiše však nevyvolávají takové množství reakcí jako příspěvky Tomia Okamury. „Z vítězné pětice příspěvků, které během léta nasbíraly nejvíce interakcí, náleží hned čtyři Tomiu Okamurovi. Boduje například videi, ve kterých ve Sněmovně vyzývá ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, aby již znova nenasazoval občanům „náhubky“ anebo když ve vysílání CNN Prima News vystupuje proti údajné diskriminaci neočkovaných. Obě tato videa dosáhla přes 8 tisíc sdílení,“ říká Jitka Adamčíková ze společnosti Newton Media.

Andrej Babiš zvítězil v pomyslné předvolební soutěži o nejvlivnější post tříslovným statusem „Zítra řeknu pravdu“, který vyvolal přes 40 tisíc interakcí (lajků, komentářů, sdílení). „Je evidentní, že stylem komunikace tohoto konkrétního příspěvku navázal premiér na dnes již téměř legendární větu „Zítra asi něco koupím“. Zajímavé, a to nejen z analytického pohledu, pak je skutečnost, že avizování informace vyvolalo větší zájem a diskusi než informace samotná,“ upozorňuje David Kursa, odborník na data a komunikaci. Zatímco u postů Tomia Okamury převažují sdílení, a to hlavně jeho příznivci, u Andreje Babiše drží vysokou míru interakcí komentáře, jejichž autory jsou jak jeho podporovatelé, tak Babišovi kritici. Marketingovému týmu šéfa ANO se tak podobně provokativními posty daří neustále získávat pozornost v sociálních i tradičních médiích.

Z volebních lídrů má třetí největší počet fanoušků na Facebooku Ivan Bartoš, následovaný Robertem Šlachtou a Petrem Fialou. Bartoš však na Facebooku zveřejňuje poměrně málo příspěvků a je tak výrazně méně aktivní než Robert Šlachta nebo šéfka hnutí Trikolóra Zuzana Majerová Zahradníková, kteří patří mezi nejplodnější přispěvatele na Facebooku hned po šéfech ANO a SPD. U Roberta Šlachty je pak vysoký počet fanoušků jeho facebookové stránky zajímavý i vzhledem k relativně krátké době fungování účtu. „Za necelé dva roky dokázal Robert Šlachta získat bezmála 80 tisíc sledujících. Ve velikosti fanouškovské základny tak dokázal předehnat např. předsedu ODS Petra Fialu, který skrze Facebook komunikuje déle jak osm let, či Jana Hamáčka, jehož profil byl vytvořen před více jak dvanácti lety,“ upozorňuje Jitka Adamčíková ze společnosti Newton Media.   

Zcela jiná je situace na Twitteru. Tomu sice dominuje Andrej Babiš s 456 tisíci sledujícími, nicméně největší zájem a reakce vyvolaly příspěvky Markéty Pekarové Adamové. Při srovnání úspěšnosti komunikace na Twitteru a Facebooku je tak vidět zásadní rozdílnost uživatelů těchto sociálních sítí. „Na Twitteru jsou mnohem úspěšnější představitelé koalice SPOLU a Pirátů a STAN. Je patrné, že na této sociální síti je daleko více zastoupena jejich cílová skupina. Nicméně z hlediska celkového zásahu se na Twitteru bavíme o celkovém počtu uživatelů v řádu statisíců, na Facebooku jde o miliony,“ říká David Kursa a ke komunikaci jednotlivých předsedů na Twitteru doplňuje, že poslední měsíce ukazují na výrazné zlepšení u Mariana Jurečky. „I když má relativně málo fanoušků, některé jeho tweety se z hlediska míry zapojení uživatelů dokážou vyrovnat příspěvkům Markéty Pekarové Adamové, Andreje Babiše či Ivana Bartoše,“ dodává Kursa.

Pekarová Adamová je úspěšná také na Instagramu, který zase Andrej Babiš zcela ignoruje (z jedenáctky volebních lídrů ho nevyužívá kromě Babiše už jen Vojtěch Filip). Na Instagramu je nejsilnější Ivan Bartoš s více než 40 tisíci sledujícími. Druhá je již zmiňovaná Pekarová Adamová a hned za ní Tomio Okamura. Předseda SPD je sice na Instagramu velmi aktivní – během letních prázdnin vyprodukoval téměř dvojnásobný počet příspěvků než Pekarová Adamová a Bartoš dohromady, jeho posty však vyvolávají méně reakcí a během léta dokonce poklesl počet lidí, kteří sledovali jeho profil. Zatímco záběry na Bartoše za mixážním pultem na pirátském festivalu v Dolánkách u Turnova vyvolaly přes 6 tisíc interakcí, příspěvek Tomia Okamury s fotografií od Máchova jezera, který byl jeho nejvlivnějším letním příspěvkem na Instagramu, vyvolal jen pětinu reakcí, co DJ Bartoš. 

srovnaní sledujících na jednotlivých platformách

Kontakt pro média: Jitka Adamčíková, T: 00420 605 441 267, Jitka.Adamcikova@newtonmedia.cz

Doprovodný graf a ukázky příspěvků si můžete v lepším rozlišení stáhnout zde.

Čtěte také

Blog

Jste na Telegramu?

Níže jsou uvedeny nejvíce zmiňované účty v tradičních českých médiích. Telegram je komunikační prostředek, který se řadí mezi nejoblíbenější u Ukrajinců a Rusů. Populární je především, protože zde

Blog

Medializace mezinárodního veletrhu ReBuild Ukraine. Tohoto veletrhu se zúčastnily zajímavé subjekty. Akce přitáhla pozornost širší a odborné veřejnosti.

Je to již rok od té doby, co se Ukrajina stala terčem útoku ze strany Ruska. Nedávno se ve Varšavě konal mezinárodní veletrh ReBuild Ukraine a my jsme

Blog

Vítejte v nové éře efektivního a snadného PR!

Máte problém se špatnou doručitelností tiskových zpráv? Trávíte hodiny hledáním kontaktních informací na novináře? Nebo nemůžete zacílit na ty správné? Tyto dny jsou u konce! Představujeme vám MediaHQ

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!