V pravicovém Maďarsku jsou nejčtenější levicové noviny

V pravicovém Maďarsku jsou nejčtenější levicové noviny
27. 11. 2013
Alena Mikolášková

V Maďarsku vychází dohromady 11 novin denně, přes dvacet týdeníků a mnohé další tiskoviny. Pojďme se ale podrobněji podívat na zoubek těm nejčtenějším.

Foto: Ilustrační, Zdroj: Profimedia.cz

Dlouhodobě nejčtenější noviny v Maďarsku jsou bulváry Blikk a Színes Bulvár, které jsou následovány serioznějšími deníky v tomto pořadí – Népszabadság, Magyar Nemzet, Népszava a Magyar Hírlap. Mezi týdeníky, vynecháme-li magazíny zaměřené primárně na ženské publikum, vévodí časopisy – HVG, 168 Óra, Heti Válasz a Figyelő.

S vynecháním bulvárních novin je tedy Népszabadság, česky Svoboda lidu, nejčtenějším deníkem. Poprvé vyšel na podzim roku 1956, jako stranický list Magyar Szocialista Munkáspárt (Maďarská socialistická dělnická strana), tedy komunistů. Po změně režimu (a po zániku komunistické strany) připadly tyto noviny pod soukromou tiskovou nadaci, a jsou v úzké spolupráci s Magyar Szocialista Párt (Maďarská socialistická strana), která je nástupnickou stranou za Magyar Szocialista Munkáspárt. Nyní je většinovým vlastníkem švýcarská společnost Ringier AG, která je též majitelem zmíněného bulváru Blikk.

Népszabadság je se 6% podílem na trhu nejčtenějším politickým maďarským deníkem již od roku 1994, s levicově-liberálním zaměřením hledá čtenáře v co nejširším spektru obyvatelstva, což se mu víceméně daří.

„Maďarský národ“ přeje vládní straně

V pořadí druhý je Magyar Nemzet, Maďarský národ, s 3% podílem. Po změně režimu se na chvíli stal dokonce nejčtenějším deníkem. Tyto noviny byly od svého počátku (1938) pravicově zaměřeny, ale spojením s radikálním listem Új Magyarország (Nové Maďarsko) získaly ještě pravicovější nádech kritizující levicovou politiku a politiky všeobecně. Od roku 2000 jsou otevřeně podporovány stranou Fidesz premiéra Viktora Orbána.

Magyar Nemzet, své čtenáře nachází mezi staršími, konzervativně smýšlejícími obyvateli, pracujícími ve státním sektoru.

Népszava (Hlas lidu) a Magyar Hírlap (Maďarské listy) jsou noviny, které se snaží psát objektivně. Podle svého vedení nechtějí dělat politiku, ale publicistiku. Možná proto jejich čtenářská základna není tak velká. Oba tituly jsou zaměřeny na čtenáře s vyšším vzděláním, akorát Népszava je hledá v levém středu a Magyar Hírlap v pravém, společně tak zaplňují mezeru mezi Népszabadság a Magyar Nemzet.

Mezi týdeníky jsou nejčtenější dva levicově-liberální časopisy, HVG a 168 Óra. HVG (zkratka Heti Világgazdagság, Týdenní světové hospodářství) je časopis, který si klade za úkol chránit demokratické principy, zaměřením je mírně liberální. Čtenáři jsou většinou vysokoškoláci pocházející z velkých měst, polovina dokonce přímo z Budapešti. 168 Óra (168 hodin)je srovnatelný s předešlým týdeníkem, jediný rozdíl je, že na pomyslné přímce politického ražení se nachází více nalevo.

Pravostředový týdeník Heti Válasz (Týdenní odpověď), nepodporuje žádnou stranu a snaží se o co největší objektivitu, možná proto je některými čtenáři vnímán jako nemastný neslaný časopis.

Podobného ražení je i čtvrtý nejčtenější týdeník Figyelő, který je však zaměřen více na podnikatele a snaží se být více apolitický.

Ačkoliv politika Fideszu je silně pravicová a snaží se řídit lidské životy na všech úrovních, lidské smýšlení zatím ovlivnit nedokázala. Důkazem jsou právě nejčtenější levicově laděné noviny, které víceméně zaujímají kritický postoj vůči politickým krokům vládní strany.

Publikováno: 27. 11. 2013
Alena Mikolášková
autorka je publicistka

NEWTON Media

Na Pankráci 1683/127
budova Gemini A
140 00 Praha 4

+420 225 540 111 - NEWTON Media
+420 225 540 201 - obchodní oddělení
obchodni@newtonmedia.cz
IČ: 28168356
DIČ: CZ28168356

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

Facebook

  • Podle nové studie dokáže Twitter předvídat nebezpečné situace až o hodinu rychleji než policie.

    10. 7. 2017

LinkedIn

  • NEWTON Media, a.s. vlastní unikátní archiv mediálních zdrojů, který sahá v některých...

    Praha 4, 201-500 zaměstnanců
Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.