Proč si ruští politici nechrání internetové účty?

Proč si ruští politici nechrání internetové účty?
26. 8. 2014
Kateřina Hamatová

V polovině srpna skupina neznámých hackerů nabourala twitterový účet ruského premiéra Dmitrije Medveděva a vyslala jeho prostřednictvím falešnou zprávu o jeho rezignaci. V době, kdy sociální sítě slouží jako prostředky masové komunikace, se jedná o vážnou událost, která se ale v budoucnu bude jistě opakovat.

Foto: ilustrační. Zdroj: Profimedia.cz

Omluvné tweety

14. srpen byl dnem, kdy se ruský premiér Dmitrij Medveděv připojil k Vladimiru Putinovi na jeho návštěvě Krymu. Téhož dne se na jeho twitterovém profilu objevila celá řada příspěvků, které ostře kritizovaly Kreml a jeho politiku. V jednom z tweetů stálo, že Medveděv se stydí za činy vlády a prosí za odpuštění (pravděpodobně v souvislosti s ukrajinskou krizí), další poukazoval na nedostatek zdravého rozumu v řadách nejvyšších představitelů vlády. Byl zároveň vytvořen hashtag „Krym není náš“, který se stal protiváhou populárního a oficiálního „Krym je náš“. V dalším tweetu hackeři Medveděvovým prostřednictvím kritizovali zákaz dovozu potravin ze západu, protože tím se podle nich Rusko vrací do 80. let minulého století. Přímo proti Putinovi byl zaměřen příspěvek, který zněl: „Už dlouho toužím říct tohle. Vovo, nemáš pravdu!“ Případy kyberútoků na sociální sítě nejsou ničím zvláštním. Vlastně by se dalo říci, že jsou na denním pořádku a postihují jak firmy (například když hacker z řad McDonald´s naboural Twitter konkurenčního Burger Kingu), tak vysoké politiky. Zajímavé ale je, že mimo Rusko většinou hackeři na profily známých osobností dávají vtipné nesmysly. Podle názorů celé řady prozápadně smýšlejících Rusů se ale díky hackerům na Medveděvově Twitteru objevila pečlivě skrývaná pravda. Podvržené příspěvky vydržely na síti viset necelou hodinu, pak byly staženy. Celé dílo pocházelo z dílny ruských hackerů, kteří si říkají Anonymní internacionála a publikují na blogu Šaltaj Boltaj.

Jen já určuji, co slovo znamená

Šaltaj Boltaj je ruská verze jména fiktivní postavy z pera Lewise Carrolla (v originále Humpty Dumpty), která má tvar vejce a proslavila se větou: „Když použiji slovo, jen já určuji, co znamená, nic víc a nic míň.“ Stejnojmenný blog byl úřadem federální vlády Roskomnadzorem zablokován v červenci poté, co se na jeho stránkách ocitly citlivé údaje z korespondence vicepremiéra Arkadije Dvorkoviče. Hackeři však dali okamžitě na srozuměnou, že taková překážka je nezastaví a v budoucnu budou Kremlu dál škodit. Nebylo nutné na důkaz dlouho čekat: na síti se kromě podvodných tweetů premiéra Medveděva objevily i citlivé informace z jeho mailové korespondence a údaje o jeho on-line nákupech v zahraničí. V současnosti se podle svých slov Internacionála zaměřuje na pracovníky ministerstva obrany.

Členové Anonymní internacionály se zasazují o zachování svobody internetu, který ale ruská vláda postupně čím dál víc omezuje. Od poloviny srpny se k veřejné Wi-Fi můžou Rusové připojit teprve poté, co zadají číslo svého občanského průkazu. Legislativní restrikce se nevyhnuly ani bloggerům – ti oblíbení (s více než 3 000 unikátními čtenáři denně) mají povinnost se registrovat u Roskomnadzoru, odkrýt svou identitu a dodržovat pravidla, která platí pro běžné sdělovací prostředky. Od podzimu 2016 má navíc začít fungovat tzv. registr narušitelů práva na ochranu osobních údajů. Na černou listinu tak bude moci Roskomnadzor umisťovat nepohodlné internetové stránky dokonce bez požehnání soudu.

Obavy z konkurence

Kreml si virtuální sféru bedlivě střeží a podle všeho bude kontrolu (a cenzuru) v budoucnu ještě upevňovat. Jak je tedy možné, že se k internetovým účtům nejvyšších ruských politiků relativně bez problémů dostanou opozičně naladění počítačoví experti? Se zajímavým vysvětlením přišel Anton Nosik, jeden z nejznámějších ruských bloggerů a otec ruského internetu. Důvod spatřuje v tom, že ruští politici nechtějí využívat dobře zabezpečený vládní intranet, protože by tím „nabídli neodhadnutelnému počtu ruských špionů šanci je sledovat“. Nosik dále řekl: „Věřím, že ruští politici se více bojí svých rivalů uvnitř systému, než se bojí NSA a dalších“. I přes vystupňovaný dohled Kremlu nad internetem tedy i v budoucnu budeme pravděpodobně moci žasnout nad kousky šikovných hackerů.

Publikováno: 26. 8. 2014
Kateřina Hamatová
autorka je studentka FSV UK

NEWTON Media

Na Pankráci 1683/127
budova Gemini A
140 00 Praha 4

+420 225 540 111 - NEWTON Media
+420 225 540 201 - obchodní oddělení
obchodni@newtonmedia.cz
IČ: 28168356
DIČ: CZ28168356

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

Facebook

  • Podle nové studie dokáže Twitter předvídat nebezpečné situace až o hodinu rychleji než policie.

    10. 7. 2017

LinkedIn

  • NEWTON Media, a.s. vlastní unikátní archiv mediálních zdrojů, který sahá v některých...

    Praha 4, 201-500 zaměstnanců
Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.