Problematický vztah: Strache a rakouská média

Problematický vztah: Strache a rakouská média
5. 9. 2013
Miroslav Šepták

Poslední zářijovou neděli proběhnou u našich jižních sousedů parlamentní volby. Ambici vystřídat současného spolkového kancléře Wernera Faymanna ve funkci ohlásil i kontroverzní předseda Svobodné strany Rakouska Heinz-Christian Strache.

Foto: Heinz-Christian Strache, Zdroj: Profimedia.cz

Strache nebere na lehkou váhu důležitou roli médií ve volební kampani. Nemalé množství voličů se totiž na základě informací z nich rozhodne, koho nakonec podpoří. A právě k médiím nemá vídeňský rodák nejlepší vztah. Podle jeho názoru informují záměrně tendenčně, rozšiřují lži a používají stále stejná klišé (například, že předseda Svobodných má blízko k pravicovému extremismu a od nacismu se distancuje jen naoko). Strache často tvrdí, nemaje po ruce dostatečné argumenty, že média přecházejí k provokačním až hysterickým nadávkám jen proto, aby splnila „bojový úkol“ proti Svobodným.

Strache se tak snaží - stejně jako jeho slavnější předchůdce Jörg Haider - získat v očích obyvatel státu pod Alpami gloriolu jediného důvěryhodného protivníka proti mocenskému kartelu dvou nejsilnějších rakouských stran - sociálních demokratů a lidovců. Součástí těchto strukturmá být například státní televize ORF, v Rakousku i v zahraničí respektované deníky Der Standart, Die Presse nebo bulvární „plátky" typu Die Kronen Zeitung a Österreich. 

Předvolební řízek

Redaktoři výše uvedených médií vědí, že setkání se Strachem vyžaduje pečlivou přípravu. Rozmlouvají s člověkem, jenž je koncentrovaný, připravený vyrazit do útoku a agitovat pro „svoji věc" v jakémkoli momentu. Když nedávno prezentoval v jedné soukromé televizi svůj oblíbený pokrm - řízek s brambory a petrželí - v jednu chvíli zmatený divák nevěděl, zda jde ještě stále o vaření nebo spíše o předvolební vystoupení.

Aby voliči mohli získávat informace „bez cenzury", vydávají Svobodní noviny Neue Freie Zeitung. Strana jde nejvíce ze všech rakouských politických subjektů s moderními trendy komunikace a hojně využívá internet. Samotný Strache vsadil především na sociální síť Facebook (z rakouských politiků má nejvíc „přátel"), kam prakticky denně umisťuje svoje názory či různé odkazy, které stojí za pozornost. 

Strache velmi touží vyhrát podzimní klání. Jednou provždy by tím odhodil nálepku levné Haiderovy kopie. Soudím ale, že půjde o nenaplněné naděje; svůj cíl formuloval nerealisticky. Nemá ani charisma srovnatelné s rozporuplným předchůdcem ani jeho schopnosti komunikovat a oslovit voliče prostřednictvím médií. 

Publikováno: 5. 9. 2013
Miroslav Šepták
historik a politolog

NEWTON Media

Na Pankráci 1683/127
budova Gemini A
140 00 Praha 4

+420 225 540 111 - NEWTON Media
+420 225 540 201 - obchodní oddělení
obchodni@newtonmedia.cz
IČ: 28168356
DIČ: CZ28168356

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

Facebook

  • Podle nové studie dokáže Twitter předvídat nebezpečné situace až o hodinu rychleji než policie.

    10. 7. 2017

LinkedIn

  • NEWTON Media, a.s. vlastní unikátní archiv mediálních zdrojů, který sahá v některých...

    Praha 4, 201-500 zaměstnanců
Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.