Novinářka bez zábran

Novinářka bez zábran
28. 1. 2014
Lenka Víchová

Teťana Čornovil je spíše občanská aktivistka než novinářka. Podle svých vlastních slov poslední tři roky svého profesního i soukromého života zasvětila „válce s jediným člověkem“. Tím je ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.

Foto: Protesty na Ukrajině. Zdroj: Profimedia.cz

V noci z 24. na 25. prosince se čtyřiatřicetiletá Teťana Čornovil rozhodla nepřespat u známých ve městě, jak to v souvislosti se svou prací a protestními aktivitami dělala poslední měsíc, ale odjet domů, do vesnice Hora poblíž Kyjeva, aby mohla strávit den se svými dvěma malými dětmi. Po delší době se v autě i za volantem ocitla sama. Když si všimla, že ji sleduje černý džíp, který za ní zajíždí i do vesnice, rozhodla se nejet ke svému domu, ale otočit to zpátky na kyjevský Majdan. Černé porsche se ji pokusilo několikrát zastavit. Dvakrát se jí povedlo ujet, napotřetí už ne. Záznam z jejího videoregistrátora, který se hned 25. prosince objevil na sociálních sítích, končí v momentu, kdy z černého džípu vystupují dva sportovně vyhlížející mladíci. „Když jsem pochopila, že v autě už pro mě nemá smysl zůstávat, vystoupila jsem z vozu a začala utíkat. Někdo mě praštil zezadu do hlavy. Pamatuji si už jen, jak mě mlátili do hlavy,“ řekla v rozhovoru pro televizní stanici 5. kanál. Asi po hodině člen ochranky nedaleké benzinky nahlásil, že na trase k letišti Boryspiľ stojí divný, nabouraný vůz se zapnutými světly. Tak byla nalezena i zmlácená a dezorientovaná Teťana Čornovil.

Pronásledování aktivistů

Téže noci byl napaden a s dvanácti bodnými ranami převezen v těžkém stavu do nemocnice v Charkově jiný aktivista takzvaného Euromajdanu – Dmytro Pylypec. Jiným shořela auta, dveře od domu. Došlo na zatýkání a uvalování vazeb a 21. ledna byli dokonce přímo z nemocnice uneseni Ihor Lucenko a Jurij Verbyckyj. Tělo padesátiletého lvovského akademika a seismologa Jurije Verbyckého bylo posléze nalezeno se známkami mučení v lese za Kyjevem. Je možné, že i napadení Teťany Čornovil souviselo s její prací aktivistky. Teťana je politicky aktivní již řadu let. Už v roce 2001 se zapojila do protestního hnutí „Ukrajina bez Kučmy“ a v roce 2012 dokonce kandidovala do parlamentu. V poslední době byla aktivní v hnutí AutoMajdan (jedná se o motorizované demonstranty, kteří vyjíždějí k luxusním rezidencím představitelů Janukovyčova režimu a blokují příjezdové cesty). Ale je také možné, že napadení Teťany Čornovil bylo spojené spíše s její publikační činností.

Muzeum korupce

V den, kdy došlo k přepadení, uveřejnila Teťana Čornovil článek o majetku ministra vnitra Ukrajiny Vitalije Zacharčenka pod titulkem: Tady žije kat!. Titulek naráží na to, že ministr Zacharčenko je zodpovědný za krvavé rozehnání studentů na kyjevském náměstí Nezávislosti. Připravovala také informaci o majetku generálního prokurátora Viktora Pšonky. Oba patří k nejbližšímu okolí Viktora Janukovyče. Ale její hlavním tématem byl a je Viktor Janukovyč a jeho majetek. Teťana Čornovil už v roce 2006 jako první rozvířila prach kolem rezidence Mežyhirja. Dnes je to privátní sídlo Viktora Janukovyče, které se nachází ve vesnici Novi Petrivci u Kyjeva. Od roku 1935 až do roku 2007 však patřilo státu. Viktor Janukovyč rezidenci obýval jako premiér Ukrajiny už od roku 2002. V roce 2007 ji privatizoval. Později o této přepychové rezidenci s golfovým hřištěm, jachtou, jezdeckým klubem, střelnicí, tenisovými kurty, domky pro hosty i služebnictvo a jinými atrakcemi přinesl řadu reportáží nezávislý internetový server Ukrajinska pravda. Mežyhirja se rozkládá na ploše 140 hektarů, je ohrazeno pětimetrovým plotem o obvodu 54 kilometrů. V době, kdy Janukovyč ukazoval novinářům své skromné socialistické byty a domky, už dávno za státní peníze rekonstruoval a bydlel v tomto symbolu korupce „prezidentských rozměrů“, jak jej začali nazývat ukrajinští novináři. Rezidence je střežena speciálními jednotkami ukrajinské policie. Asi před rokem se ale Teťaně Čornovil podařilo proniknout na tento přísně střežený pozemek. Našla si dům, který stál asi dva metry od mežyhirského plotu. Vyšplhala na něj po hromosvodu a pak po laťce, kterou si s sebou přinesla, přešla na plot a seskočila dolů. Tehdy se jí podařilo vyfotit novou jachtu, kterou do té doby nikdo neviděl, ale její cíl spočíval v tom, aby ukázala prezidentovi, že „žádný plot jej před občany Ukrajiny neuchrání“.

Nepředstavitelný luxus jednoho Ukrajince

„To není jeho jediná rezidence, kterou jsem se zabývala. Má jich hodně. Některé z nich jsou soukromé, jiné státní. Chytl ho jakýsi maximalismus, utápí se v rozkoši. To, co vlastnil kdysi, mu už nestačí. Na příklad na Krymu, na mysu Aya si staví další velikánský palác,“ řekla Čornovil v rozhovoru pro polské rádio Radiownet. Luxus, se kterým se tam staví, je podle jejích slov nepředstavitelný. V poslední době objevila Čornovi ještě jednu rezidenci Viktora Janukovyče, oficiálně napsanou na jednoho z nejbližších lidí prezidenta – podnikatele a poslance za Stranu regionů Jurije Ivaňuščenka. I s touto stavbou se pojí zajímavý příběh. Teťana Čornovil zašla na trh, kde si koupila stavební přilbu, se kterou napochodovala na stavbu. Takto „zamaskované“ si jí nikdo moc nevšímal a novinářce se povedlo ukrást plány stavby. Když se jí novináři ptali, jestli si nemyslí, že se jedná o krádež, odpověděla: „V podstatě ano. Ale protože se tato stavba nachází na území státní rezidence Konča-Zaspa, tak to znamená, že samotná rezidence je ‚kradena‘. Takže je ještě otázkou, kdo komu co ukradl“.

Teťana Čornovil publikuje jednu „informační bombu“ za druhou. Podle některých jejích přátel byla jen otázka času, kdy se z ní stane terč. Její reportáže jsou zajímavé, ale metody dost zvláštní.

Publikováno: 28. 1. 2014
Lenka Víchová
ukrajinistka, redaktorka časopisu Ukrajinský žurnál

NEWTON Media

Na Pankráci 1683/127
budova Gemini A
140 00 Praha 4

+420 225 540 111 - NEWTON Media
+420 225 540 201 - obchodní oddělení
obchodni@newtonmedia.cz
IČ: 28168356
DIČ: CZ28168356

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

Facebook

  • Podle nové studie dokáže Twitter předvídat nebezpečné situace až o hodinu rychleji než policie.

    10. 7. 2017

LinkedIn

  • NEWTON Media, a.s. vlastní unikátní archiv mediálních zdrojů, který sahá v některých...

    Praha 4, 201-500 zaměstnanců
Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.