Sociální sítě v rukou novinářů přebraly funkci úvodníků

Sociální sítě v rukou novinářů přebraly funkci úvodníků
6. 5. 2014
Barbora Janáková

Sociální sítě nikdy nespí, proto i v neděli dopoledne jsme byli svědkem jedné z dalších roztržek redaktorů, kdy na sebe ve svých statusech útočí, případně se brání a přidají další podpásovku.

Foto: ilustrační. Zdroj: archiv Mediainfo

Vzpomínám si na jednu hodinu předmětu Vývojové trendy moderních médií, kde se rozebírala prezentace redaktorů a šéfredaktorů v nových médiích, respektive jejich využívání sociálních sítí, včetně citace vybraných příspěvků. Po přednášce měl vyučující prosbu, abychom se příště vyvarovali vulgarismů, byť jsou součástí citovaných zdrojů.

Původně využívali šéfredaktoři a redaktoři sociální sítě především k propagaci svých článků, respektive k nastínění, o čem se v dalším čísle jejich titulu dočtete. Nyní se ovšem na profilech redaktorů a šéfredaktorů různých médií objevuje kritika jejich konkurentů.

Příklad č. 1 – Jaroslav Plesl

Šéfredaktor týdeníku Týden nenechá na nikom nit suchou. Jeho statusy upozorňují na nepovedené články, hloupé výroky politiků, „povedené“ televizní debaty a další věci, které vám ukrátí dlouhou chvíli. Problém je, že se pod často neurážlivým komentářem rozproudí diskuze, v níž lidé semelou cokoli a kohokoli. Příkladem je status ze 4. května: „Respekt je čím dál lepší. Tenhle žvást by si zasloužil nějakou novinářskou cenu od Sorose. Chlapec je snad ještě lepší než social media editorka z iDNESu. Žeryk to už evidentně koučuje do fadeoutu“. Plesl zde upozorňuje na komentář Michala Zlatkovského uveřejněný na serveru respekt.ihned.cz. Vzápětí se ovšem z kritiky práce konkurenčních médií přejde k rozebírání osobního života autora komentáře, což mají na svědomí diskutující pod Pleslovým statusem. Následně se na jiném profilu na sociální síti objeví komentář, který tvrzení na Pleslově profilu dementuje, a vy jen sledujete diskutující a skáčete z profilu na profil. Novináři, mezi nimiž jsou vztahy napjaté, se mají navzájem na sociální síti v blokaci, a proto se často vymezují i vůči příspěvkům, které nevidí, ale na něž je někdo upozornil (viz níže).

Příklad č. 2 – Dalibor Balšínek a Erik Tabery

Blesky sršely rovněž mezi šéfredaktorem online deníku Echo.24 Daliborem Balšínkem a šéfredaktorem týdeníku Respekt Erikem Tabery. Tabery na svém profilu uveřejnil komentář: „A vítězem soutěže o nejhnusnější útok na novináře není překvapivě nějaký politik, ale Lenka Zlámalová. Takhle zakončila rozhovor v rozhlase, když mluvila o MF Dnes: ‚Ve chvíli, když si od někoho berete výplatu, a Tomáš Syrovátka si bere výplatu od Andreje Babiše, tak samozřejmě vždycky pracujete pro svého vlastníka, tohle nemůžete popřít, takhle funguje ekonomika.‘ Takto zredukovat celou novinařinu, to je panečku výkon. Je dobré, že Zlámalová přiznala, jak plnila a plní svoji práci, ale v obecné rovině je to absurdní. Možná by to mohla učit na mediálních školách, protože je to zcela nový přístup. Doteď se mělo za to, že novinář musí dodržovat nějaká pravidla a pracuje pro svého šéfredaktora. Ve snaze potopit konkurenta, potápí celou profesi. Už vidím, kolika lidem to zahřálo srdíčka.“

Následně se vůči tomuto komentáři vymezil Balšínek na svém profilu: „Nechápu, kde se v těch lidech z Respektu bere odvaha být arbitrem novinářské morálky. Naposledy Erik Tabery rozhodl, že největšího útoku na novináře se dopustila kolegyně Zlámalová, když mluvila o konfliktu zájmů, ve kterém je MF Dnes a její vydavatel, šéf hnutí a rentiér Agrofertu. Pokouší se také definovat, jestli novinář placený vydavatelstvím slouží šéfredaktorovi nebo vydavateli. Pokud se nepletu, sám Tabery to před měsíci vyřešil legendárně, když se v Respektu rozhodli o tunelu v dolech svého majitele Zdeňka Bakaly nepsat vůbec. Ekonomicky to logiku dává - Respekt vytrvale několik let v řadě prodělává mezi 15 až 35 milióny ročně, tak hoši hubu držet musí. Ale hlava mi nebere, jak se jim to srovnává s tou jejich novinářskou morálkou, na kterou si furt snaží dělat patent.

Pod statusem Balšínka se následně rozhořela diskuze, na niž někdo upozornil Erika Taberyho, a protože neměl kvůli nastavení soukromí možnost reagovat přímo, přeposílal odpovědi někomu ze svých přátel, který je tam vkládal.

Příkladů je mnoho. Je normální, že novináři, kteří jsou ve své podstatě grafomani, používají k útoku spíše klávesnice než pěsti, že si spory vyřizují písemně (horší už jsou v tom snad jen básníci a spisovatelé). Na druhé straně dříve používali redaktoři i celé redakce k útokům na jiná média úvodníky, v nich se stručně zrekapitulovalo, co všechno udělalo konkurenční médium špatně, a následně se napsala odpověď na aktuální problém a bavili se všichni čtenáři.

Dnešní doba příliš úvodníkům nepřeje, proto se spory přesouvají na sociální sítě. Na druhé straně lidé jako já, kteří používají sociální sítě k odpočinku od práce, respektive k prokrastinaci, jsou pak nuceni tyto spory sledovat, aby ve chvíli, kdy to začíná být zajímavé, někteří účastníci diskuze odešli na oběd.

Publikováno: 6. 5. 2014
Barbora Janáková
autorka je studentka

NEWTON Media

Na Pankráci 1683/127
budova Gemini A
140 00 Praha 4

+420 225 540 111 - NEWTON Media
+420 225 540 201 - obchodní oddělení
obchodni@newtonmedia.cz
IČ: 28168356
DIČ: CZ28168356

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

Facebook

  • Podle nové studie dokáže Twitter předvídat nebezpečné situace až o hodinu rychleji než policie.

    10. 7. 2017

LinkedIn

  • NEWTON Media, a.s. vlastní unikátní archiv mediálních zdrojů, který sahá v některých...

    Praha 4, 201-500 zaměstnanců
Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.