Big Four, Welcome!


How are you doing in terms of sustainability? We have looked at key media metrics for you:

Over 2.5 thousand articles per year with impact of almost 1000 GRPs!

 

How were you doing compared to your competitors

Which “sustainability media cases” of your competitors were the most prominent

And what was your biggest media success?

 

The graph shows the share of a company on the overall media impact in relation to the “Big Four” and its sustainable activities.

PwC is the leader

 

Media coverage of PwC has recorded the highest impact. Each inhabitant of the Czech Republic older than 15 years of age had an opportunity to see almost 4 media outputs mentioning PwC in relation to sustainability.

Deloitte and EY were similarly successful as PwC, but KPMG lagged in this regard. 

KPMG was the most visible in March, especially thanks to its Global Automotive Executive Survey 2021.

The graphs show the impact (GRP) of media outputs concerning sustainability, as well as the topic’s development in time over the last 12 months.

Leaving Russia, electromobility, women at work and whistleblowing

 

By leaving Russia, the Big Four has defended itself from the risk of reputation collapse and being seen as non-responsible and non-sustainable. 

For each of the companies, the media impact of this decision reached around 20 GRPs

What other sustainable topics did your competitors score with? We present an overview of two „sustainability media cases“ with the highest media impact.

 

 

The graph shows the media impact (GRP).

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít

Spojte se s námi

kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!